2. NÉVADÓNK: DR. CAVALLONI FERENC

Az egyesület alakuló közgyűlésén három javasolt név közül választotta Cavalloni Ferencet. 
Részlet tanítványa, Dr. Benedek György megemlékezéséből halálának 50. évfordulóján:

* * * * *

[...] Ebben az időben a minden új iránt érdeklődő fiatalság körében különös varázsa volt a technikai tudományokat oktató tanároknak. És ilyen egyén volt dr. Cavalloni Ferenc. Tudós, kutató, tanár, oktató és ifjúsági vezető egy személyben, lelkesedése a fiatal tudós szakmai szeretetéből és az ifjúság technikai nevelése iránti elkötelezettségéből fakadt.

De az új természettudományos szemlélettel csodálatosan egyesítette az elmúlt kor szellemi értékeit is - a matematikán és fizikán kívül latin nyelvet is tanított.

A Pázmány Péter Tudományegyetem elvégzése után megszerezte a fizikai doktori címet is, ezután a később világhírűvé vált Bay Zoltán professzor szegedi intézetében atomkutatással foglalkozott, majd a Budapesti Csillagvizsgáló Intézetben dolgozott. Tanári pályafutását a budai Toldy gimnáziumban 1935-ben kezdte, 1937-től pedig a Mátyás gimnáziumban folytatta 1938. végén bekövetkezett haláláig.

Az alkotásra a Gondviseléstől igen rövid időt, mindössze öt évet kapott. De ezalatt számtalan szakcikke, kutatási eredménye, tudomány-népszerűsítő írása, lexikoni természettudományi részmunkája és rendszeres tudományos előadásai mellett oktatófilmje jelent meg.

Ifjúsági technikai nevelő munkája messze túlhaladt a matematika-fizika tanári kötelező kereteken. Iskoláiban első dolga volt az ifjúsági szakkörök megalapítása. Az államilag támogatott, humán beállítottságú önképzőköröktől függetlenül olyan új szakterületeket választott, amelyek az ifjúság részéről nagy érdeklődésre tarthattak számot, elsősorban a repülést illetve a repülőmodellezést.

Egykori diákjait lebilincselte az a mód, ahogyan a légerőtan rejtelmeit magától értetődővé tette kísérletekben, oktatófilmen, repülőmodellek építésében és gyakorlati repítésében.

* * *

Dr. Cavalloni Ferenc a jövő évben lenne 80 éves, de immár fél évszázada sírban pihen. Emlékezzünk hálával és tisztelettel rövid életének áldozatos munkájára, mellyel kis népünk fiatal generációját látnoki képességgel igyekezett az örök emberi értékek megbecsülése mellett a jövő század műszaki kihívásainak megoldására nevelni.

Budapest, 1988. december 10.

Dr. Benedek György

* * * * *